Szkolenia połączone z imprezą integracyjną to dobry pomysł?
Połączenie imprezy integracyjnej ze szkoleniem z pozoru może wydawać się niezbyt dobrym pomysłem - ostatecznie mówimy o dwóch całkowicie odmiennych formach i celach spotkania. Przed podjęciem decyzji warto jednak rozważyć tę możliwość.
Dla kogo szkolenie razem z imprezą integracyjną
Podstawowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są najważniejsze potrzeby pracowników - mowa tu przy tym nie tylko o ich potrzebach jako zespołu profesjonalistów, ale też o ich oczekiwaniach jako grupy ludzi. W przypadku szkolenia połączonego z imprezą musimy zadbać o coś więcej, niż dostęp pracowników do informacji i możliwość poszerzenia ich kompetencji. Równie ważna jest atmosfera oraz odpoczynek.
Kolejną ważną kwestią jest cel, jaki chcemy osiągnąć za pośrednictwem takiego spotkania. Jeżeli np. zespół jest młody i jego członkowie nie zdążyli się jeszcze dobrze poznać, szkolenie w połączeniu z integracją może świetnie wpłynąć zarówno na ich motywację do pracy, jak i na wzajemne stosunki - będzie to bowiem jednocześnie położenie nacisku na konieczność rzetelnego wykonywania zadań, a także umożliwienie im wzajemnego docierania się i poznawania.
Jeżeli jesteśmy zdecydowani na poprowadzenie takiego wydarzenia, warto zadbać o to, by miało ono miejsce z dala od biura i innych miejsc mogących kojarzyć się z codziennością firmy. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie szkolenia integracyjnego w hotelu - w ten sposób nie tylko będziemy mieć zapewnioną przestronną salę konferencyjną, ale też otrzymamy dostęp do wygodnych pokoi oraz restauracji. Będziemy też mieć możliwość organizacji ogniska, bankietu czy potańcówki, które pomogą pracownikom rozluźnić się po całym dniu szkolenia. Oprócz tego hotel oferuje także inne formy rozrywki, które jednocześnie zapewnią pracownikom ciekawe zajęcie i scementują ich wzajemne więzi - np. gry zręcznościowe oraz wspólne rejsy, a w okresie zimowym wyprawy w góry czy zawody narciarskie. Pamiętajmy jednak, że wszelkie tego typu rozrywki muszą być dobrane starannie i z uwzględnieniem wszystkich osób, które mogłyby zostać wyłączone z uczestnictwa - np. ze względu na stopień niepełnosprawności. Zadbajmy też o to, by wszelkie formy wspólnej aktywności były wolne od wyróżniania poszczególnych członków grupy i by regulujące je zasady sprawiedliwie obowiązywały wszystkich - zarówno kadrę, jak i pracowników.